تبلیغات
بسیج دانش آموزی تربت حیدریه - ركورد 110 میلیارد دلاری تجارت ایران

بسیج دانش آموزی تربت حیدریه
انقلاب فضای مجازی

بزرگ مردتاریخ

جستجو
مطالب اخیر
لوگو دوستان

 پایگاه مقاومت بسیج نصر
جعبه حدیث

رئیس سازمان توسعه تجارت اظهار امیدواری كرد سال آینده نوسان نرخ ارز وجود نداشته باشد
ركورد 110 میلیارد دلاری تجارت ایران
رئیس كل سازمان توسعه تجارت با بیان این‌كه امسال ركورد تجارت شكسته می‌شود، پیش‌بینی كرد ارزش تجارت كشور در 12 ماه امسال از مرز 110 میلیارد دلار عبور كند.

به گزارش ایرنا، حمید صافدل در گفت‌وگویی عنوان كرد: وزن تجارت در 11 ماهه سال 90 حدود 105 میلیون تن بوده كه تا پایان سال این میزان از مرز 115 میلیون تن عبور خواهد كرد كه در واقع نوعی ركورد جدید در تجارت كشور تلقی می‌شود.

وی با اشاره به هدف‌گذاری 75 میلیارد دلاری برای صادرات سال 91 در شورای عالی صادرات، گفت: برای اولین بار در صادرات خدمات و كالاهای با فناوری بــالا یك میلیارد دلار هدف‌گذاری شده است.

وی با تاكید بر این‌كه وزارت صنعت، معدن و تجارت سال آینده از صادرات با فناوری‌های بالا حمایت خواهد كرد، گفت: از آنجا كه محصولات براساس فناوری‌های مبتنی بر دانش، ارزش افزوده بیشتری را بـــــرای كشور به همراه دارد، باید رفته‌رفته از صدور محصولات خام و كمتر عمل آوری شده دور شویم و به سمت تولیدات با فناوری و دانش بالا پیش رویم. معاون وزیر صنعت، معدن تجارت در بخش دیگری از سخنان خود درباره مشكلات حوزه تجارت در سال 90 گفت: نوسانات ارز از جمله مسائلی بود كه حوزه تجارت خارجی را با چالش مواجه كرد، هرچند كه استنباط بسیاری این بود كه افزایش نرخ ارز می‌تواند به نفع صادركننده باشد، اما واقعیت این است كه صادركنندگان هم علاقه‌مند به بازار با ثبات ارز خواهند بود.

وی معتقد است: بازار با ثبات می‌تواند استــمرار تولید را در بر داشته باشد و اساسا استمرار با ثبات تولید است كه می‌تواند كالاهای تعهد شده توسط تجار و بازرگانان را آماده عرضه به بازارهای بین‌المللی كند.

صافدل توضیح داد: هرگونه بی ثباتی در حوزه‌های پولی و مالی و سایر حوزه‌های مرتبط با اقتصاد و تجارت می‌‌تواند بر اجرای بموقع تعهدات تجار و بازرگانان اثر گذار باشد.

رئیس كل سازمان توسعه تجارت در ادامه سخنان خود نوسانات در وضع عوارض صادراتی و برداشت‌های متفاوت از شرایط وضع شده در مورد كالاهای صادراتی را از دیگر چالش‌های تجارت سال 90 دانست.

وی در توضیح این مطلب افزود: به عنوان نمونه با وجود این‌كه عوارض سنگ‌های معدنی لغو شده بود تا چند ماه برداشت‌های متفاوت از این تصمیم صورت می‌گرفت و در هشت ماه اول سال صادرات این محصولات بشدت متاثر از این تصمیم بود.

به گفته وی، وضع عوارض برای شمش حاصل از براده فلزات سرب و روی هم صادرات كشور را متاثر كرده بود، به طوری كه شورای اقتصاد و هیات وزیران در روزهای پایانی سال طی مصوبه‌ای بصراحت عدم شمول عوارض صادراتی در شمش حاصل از براده را اعلام كردند.

صافدل تاكید كرد: بر همین اساس امیدواریم در سال 91 شاهد تصمیمات اینچنینی كه در صادرات كشور و اجرای تعهدات بازرگانان تاثیر منفی دارد، نباشیم.

فروش گندم آمریكا به ایران قطعی شد

در حالی كه مدت‌هاست دولت آمریكا و غرب بر طبل اعمال محدودیت‌های اقتصادی در مبادلات تجاری با ایران می‌كوبند، حالا اعلام شده 60 هزار تن گندم از ایالات متحده به مقصد ایران مبادله شده است.

به گزارش ایسنا و به نقل از رویترز، طبق آمار اعلامی، رقم اخیر میزان مبادله 2 كشور را در 2 هفته گذشته به 180 هزار تن می‌رساند.

فروش گندم آمریكا به ایران در سال جاری در واقع نخستین فروش گندم به مقصد ایران پس از 3 سال است و به گفته منابع بازرگانی، ایران به تكمیل خرید 220 هزار تن دیگر گندم كه تا اوایل آوریل ارسال می‌شود، نزدیك است و سرگرم مذاكره با صادركنندگان برای خریدهای دیگری است.بر این اساس، قیمت خرید 400 هزار تن گندم كه شامل 180 هزار تن تایید شده و 220 هزار تنی است كه هنوز رسما اعلام نشده، ممكن است به 160 میلیون دلار برسد.

به گفته منابع بازرگانی، 2 شركت كارگیل و بانج احتمالا تامین‌كننده گندم به ایران است اما مقامات 2 شركت حاضر نشدند در این زمینه اظهارنظر كنند.

این دو شركت 3 سال قبل هم كه ایران حدود 7 میلیون تن گندم از بازار جهانی خرید و این خرید شامل 8‌/‌1 میلیون تن گندم آمریكایی بود، فروشندگان اصلی گندم به ایران بودند.ایران از ماه فوریه برای پر كردن ذخایر غذایی خود حدود 2 میلیون تن گندم از كشورهای دیگر شامل روسیه، آلمان، كانادا، برزیل و استرالیا خریداری كرده است.نوشته شده در یکشنبه 6 فروردین 1391 توسط هادی صاحب نام
مقام معظم رهبری

نویسندگان
آمار سایت
Blog Skin