تبلیغات
بسیج دانش آموزی تربت حیدریه - فرمانده كل سپاه پاسداران: راهیان نور احیاگر ارزش‌های دفاع مقدس است

بسیج دانش آموزی تربت حیدریه
انقلاب فضای مجازی

بزرگ مردتاریخ

جستجو
مطالب اخیر
لوگو دوستان

 پایگاه مقاومت بسیج نصر
جعبه حدیث

هفت‌سین ایثار در كربلای جبهه‌ها
جام جم آنلاین: با نزدیك شدن به تعطیلات نوروز، حركت كاروان‌های راهیان نور از سراسر كشور به سمت مناطق عملیاتی به اوج خود رسیده و همزمان خوزستان رنگ و بوی بهاری به خود گرفته است.

امسال هم مانند سال‌های گذشته حركت كاروان‌های راهیان نور به سمت مناطق عملیاتی 8 سال جنگ تحمیلی به صورت سازماندهی شده آغاز شده و آن‌طور كه سردار یعقوب سلیمانی، رئیس سازمان‌ اردویی، راهیان نور و گردشگری به «جام‌جم» می‌گوید اوج حضور كاروان‌های راهیان نور به همراه میهمانان نوروزی شهرهای آبادان و خرمشهر را می‌توان در مراسم سال تحویل در شلمچه و یادمان عملیات «كربلای 4» مشاهده كرد.

مراسم ویژه تحویل سال

صبح روز سه‌شنبه اول فروردین ویژه‌برنامه تحویل سال نوی كاروان‌های راهیان نور، با حال و هوای نوروز در دفاع مقدس در یادمان «عملیات كربلای 4» برگزار خواهد شد؛ عملیاتی كه در 4 محور اصلی شلمچه، ابوالخصیب، منطقه مقابل جزیره ام‌الرصاص و جزیره مینو انجام شد. در این مراسم علاوه بر فضاسازی منطقه عملیاتی كربلای 4، چیدن سفره هفت‌سین جنگی، قرائت دسته‌جمعی دعای تحویل سال و... اجرا خواهد شد. سردار سلیمانی همچنین درباره اهمیت حضور كاروان‌های راهیان نور در مناطق عملیاتی هم می‌گوید: رضایتمندی رهبر معظم انقلاب از سفرهای راهیان نور همیشه باعث سرافرازی ماست و حضرت آقا در یكی از سفرهایشان به مناطق عملیاتی دفاع مقدس فرمودند كه اینجا قطعه‌ای از بهشت است.

حضور اقشار مختلف مردم

او همچنین ویژگی‌های راهیان نور امسال و تفاوتش با سال‌های گذشته را این‌گونه توضیح می‌دهد: راهیان نور امسال نسبت به سال گذشته به سبب استقبال اقشار متخصص در بازدید از جزیره هرمز و منطقه خلیج‌فارس و بازدید از نیروگاه اتمی‌ و جزیره خارك با رشد خوبی مواجه شده است، همچنین اولین نمایشگاه تجسمی دفاع مقدس نیز در جزیره خارك با حضور هنرمندان برگزار خواهد شد.

رئیس سازمان‌ اردویی، راهیان نور و گردشگری ادامه می‌دهد: از برنامه‌های دیگر امسال حضور برجسته مراجع و مسوولان لشكری و كشوری ‌‌‌‌است و برگزاری رزمایش‌های فرهنگی ـ نمایشی در 5 نقطه از خوزستان با مشاركت دانشجویان از دیگر برنامه‌های امسال راهیان نور است.

سلیمانی به بازدید بیش از 700 هزار دانش‌آموز هم اشاره می‌كند و می‌گوید: 733 هزار دانش‌آموز دختر و پسر در سال جاری به سرزمین نور اعزام شده‌اند كه از این تعداد 403 هزار نفر پسر و 313 هزار نفر دختر بودند، همچنین بیش از 200 هزار دانشجو از مناطق عملیاتی بازدید خواهند كرد كه تا به حال 37 هزار نفر از مناطق جنوب بازدید كرده و بقیه آنها در طول تعطیلات نوروز و حداكثر تا اردیبهشت‌ ماه از مناطق جنوب بازدید خواهند كرد.

حضور 5000 نفر از استادان حوزه‌های علمیه در كاروان‌های راهیان نور، برپایی یك همایش علمی با حضور 250 نفر از پزشكان جراح در بیمارستان صحرایی امام حسین(ع) و بزرگداشت یاد و خاطره شهید مصطفی احمدی روشن در مسجدجامع خرمشهر، دیگر خبرهای مرتبط با كاروان‌های راهیان نور است كه سلیمانی اعلام می‌كند.

2 یادمان جدید

راهیان نور امسال تفاوت دیگری هم با سال‌های گذشته دارد. زائران كربلای جبهه‌ها امسال می‌توانند از 2 یادمان جدید هم بازدید كنند. با همكاری ستاد مركزی راهیان نور، فرمانداری و اداره بنیاد شهید، یادمان 2 شهید گرانقدر هویزه، شهید حامد جرفی و شهیده سهام خیام در شهر هویزه ساخته شده است.

شهید حامد جرفی سال ۵۹ بخشدار هویزه بود و در دوران جنگ فرماندهی نیروهای بسیجی شهرستان هویزه را به‌عهده ‌گرفت تا این‌كه با حمله دشمن متجاوز بر اثر اصابت گلوله مستقیم توپ به بخشداری هویزه به شهادت می‌رسد.

شهیده حسام خیام، دانش‌آموز دختر ۱۲ ساله‌ای بوده كه در ایام دفاع مقدس و در حاشیه رودخانه در حالی كه مشغول شستن ظرف بوده است، به نیروهای عراقی كه روبه‌روی وی و در پادگان خود كه در واقع پاسگاه ژاندارمری هویزه بود و به اشغال آنها درآمده، اعتراض كرده و به طرف آنها سنگ پرتاب می‌كند. نیروهای عراقی چند بار به وی تذكر می‌دهند و وی را مسخره می‌كنند، اما او به این كار ادامه می‌دهد تا این‌كه فرمانده عراقی عصبانی شده و شخصا دستور شهادت وی را صادر می‌كند.

توصیه‌های فرمانده كل سپاه

اما سردار سرلشكر محمدعلی جعفری، فرمانده كل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی هم تذكرها و نكات جالبی را در ارتباط با راهیان نور بیان كرده است. آن‌طور كه روابط عمومی ستاد مركزی راهیان نور اعلام كرده است، جعفری در جمع مسوولان ستادهای راهیان نور گفته است: بیمه تمام افراد حاضر در كاروان، تعیین مسوول برای هر كاروان برای توجیه، تذكر و هشدار برای رعایت مقررات، حصول اطمینان از سلامت افراد در طول سفر، كنترل ایمنی وسایل نقلیه و همراه داشتن تجهیزات ایمنی، كمك‌های اولیه و اطفای حریق در خودروها و محل‌های استراحت كاروان از جمله نكاتی است كه باید در دستور كار متولیان برگزاری این اردوها قرار گیرد. فرمانده كل سپاه پاسداران خطاب به مسوولان ستاد راهیان نور تاكید كرده است: توجیه اعضای كاروان‌ها درخصوص امتناع از ورود به مناطق ممنوعه، محصور شده و آلوده به مین، اجتناب از پرتاب سنگ یا اشیای دیگر به سوی مهمات، عدم استفاده از غذای فاسد و همراه داشتن دفترچه بیمه ضروری بوده و از بروز حوادث احتمالی پیشگیری خواهد كرد.

جعفری همچنین راهیان نور را احیاگر ارزش‌های دفاع مقدس توصیف كرده و گفته است: عزت و افتخار امروز كشور مرهون جانفشانی‌ها و خون‌هایی است كه شهیدان گرانقدر تقدیم اسلام و انقلاب كرده‌اند و بر ماست كه بدرستی از این گنجینه‌ها پاسداری كرده و پیام‌شان را به نسل‌های آینده منتقل كنیم.

او اعزام كاروان‌های راهیان نور و حضور آحاد جامعه بویژه نسل جوان در مناطق عملیاتی را به مثابه بیمه كردن جوانان در مقابل جنگ نرم عنوان كرده و افزوده است: عینیت‌سازی واقعیات جنگ تحمیلی در ذهن و شخصیت جوانان، تصویر زیبایی از جاودانگی مردانی است كه برای حفظ ارزش‌ها و عقاید خود و لبیك به ندای ولی امرشان جان خود را در طبق اخلاص نهاده و برگ‌های زرین تاریخ پرافتخار جمهوری اسلامی شدند.

راهیان نور از آغاز تا امروز

برگزاری اردوی راهیان نور عمری بیش از یك دهه دارد. اولین بار در نیمه دوم دهه 70 بسیج دانشجویی دانشگاه شاهد، جمعی از دانشجویان خود را در قالب اردوهایی در ایام عید نوروز به جبهه‌های جنوب و غرب عازم كرد تا بتوانند از نزدیك جبهه‌های جنگ حق علیه باطل را ببینند. این اردوها كه با حضور رزمندگان، فرماندهان و جانبازان دوران دفاع مقدس برگزار می‌شد، در اوایل دهه 80 بین دانشگاه‌های دیگر نیز گسترش یافت.

از اوایل دهه 80، اردوهای دانشجویی به جبهه‌های جنوب ساماندهی و تشكیلاتی از سوی بسیج دانشگاه‌ها ایجاد شد تا دانشجویان بیشتری بتوانند در این سفرها شركت كنند. پس از مدتی تمام این اردوها با عنوان اردوهای «راهیان نور» تجمیع شد، پس از دانشجویان نیز به ترتیب بسیج مساجد، بسیج ادارات و دانش‌آموزی و خانواده‌ها عازم این سفر معنوی شدند.نوشته شده در چهارشنبه 2 فروردین 1391 توسط هادی صاحب نام
مقام معظم رهبری

نویسندگان
آمار سایت
Blog Skin